Parafiada

Zamojska

Idea Parafiad Regionalnych

Program "Parafiady Regionalne" realizowany jest w ramach projektu "Ruch rzeźbi umysł, serce i ciało" Projekt ten jest koordynowany przez Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza w Warszawie. Realizacja tego programu jest możliwa dzięki współpracy i dofinansowaniu Ministerstwa Sportu i Turystyki RP oraz władz samorządowych z miejsc realizacji programu.

Fundamentem działań w ramach projektu pt. "Ruch Rzeźbi umysł, serce i ciało" jest zasada starożytnej greckiej triady stadion-teatr-świątynia. Projekt ten nie opiera się tylko na współzawodnictwie dzieci i młodzieży w różnych dyscyplinach sportowych. Równie ważne jest tu danie młodym ludziom możliwości do zaprezentowania swoich umiejętności artystycznych poprzez występy oraz rywalizację w konkursach związanych z kulturą czy sztuką. Istotnym elementem tego projektu jest także propagowanie zasad „fair play” oraz zachęcenie młodych ludzi do udziału w spotkaniach ekumenicznych. Uczestnictwo we współzawodnictwie sportowym i konkursach uczy dzieci
i młodzież solidarności oraz wzajemnej tolerancji.

Stowarzyszenie Parafiada jest przekonane, że sport odgrywa ważną rolę zarówno w wielkich jak i małych społecznościach oraz że istotnie wpływa
on na pełny rozwój fizyczny i duchowy człowieka poczynając od najmłodszych lat. Dlatego też w ramach swojego programu „Parafiady Regionalne” zaprasza władze samorządowe, szkoły, kluby, parafie, stowarzyszenia, seminaria, domy dziecka, placówki opiekuńczo-wychowawcze, świetlice do aktywnego włączenia się w realizację projektu "Ruch Rzeźbi umysł, serce i ciało".

Działania realizowane w ramach projektu "Ruch Rzeźbi umysł, serce i ciało" dostosowane są do potrzeb grup środowiskowych i realizowane są etapami, metodą współzawodnictwa, konkursów, szkoleń, warsztatów, konferencji, festynów, na wielu poziomach zaczynając od gminy poprzez powiat, województwo aż do krajowego, a w końcowej fazie międzynarodowego.

Elastyczność programu i możliwość dostosowania go do potrzeb środowisk lokalnych pozwala na efektywną i skuteczną realizację oraz aktywizację różnych grup środowiskowych, w tym mniejszości narodowych z pełnym zachowaniem ich tożsamości, integrację osób niepełnosprawnych w środowiskach lokalnych.

W realizację projektu zaangażowani są nauczyciele, wychowawcy, rodzice, instruktorzy, sportowcy, sędziowie sportowi, duchowni różnych wyznań, dziennikarze, przedstawiciele samorządu oraz duża grupa wolontariuszy. Pozwala to na wspieranie wymiany dobrych praktyk w różnych środowiskach nt. wartości i roli sportu w systemach edukacji i wychowania, integrację różnych grup społecznych, a także wyrównywanie szans dzieci i młodzieży pochodzących z grup zagrożonych niedostatkiem, marginalizacją i patologią.

Darmowy licznik odwiedzin